Головна » Прес-Центр » Статті та публікації » Який автоматичний вимикач обрати - повітряний чи у литому корпусі?
20.11.2024
Розглянемо фактори, які впливають на вибір автоматичного вимикача:
Конструкція та робота повітряних автоматичних вимикачів (Air Circuit Breaker, далі – ACB) і автоматичних вимикачів у литому корпусі (Moulded Case Circuit Breaker, далі MCCB) мають спільні елементи: контактна система з дугогасінням, механізм приводу вимикача, система для забезпечення засобів захисту, контролю та індикації. Однак, є деякі принципові відмінності в застосуванні, які варто розглянути.
Конструкція повітряного автоматичного вимикача (ACB)
Струмова пропускна здатність, або ж номінальний струм (In, A) вимикача, має бути вищим за очікуване навантаження в електричному колі. Вимикачі MCCB Terasaki доступні з номіналами до 4000 A, але вони стають менш рентабельними для великих номінальних значень (2000 A і вище). Перевагою MCCB для великих номінальних параметрів є їх компактність. Вимикачі ж ACB мають значно більші розміри, але економічно ефективніші для високих значень струму.
При короткому замиканні контакти автоматичних вимикачів MCCB Terasaki розмикаються ще до першого піку струмової синусоїди (протягом п’яти мілісекунд у мережі з частотою 50 Гц). Таким чином, струм короткого замикання, що протікає через MCCB, ніколи не досягає свого піку. Відповідно енергія, що виділяється при аварійному режимі при спрацюванні MCCB, не досягає свого максимуму внаслідок швидкого спрацьовування автоматичного вимикача. Таке обмеження енергії, що виділяється при аварійному режимі, захищає чутливе обладнання, не розраховане на те, щоб витримувати надмірний струм.
Автоматичні вимикачі ACB вибираються за їхню здатність витримувати струм КЗ, а не обмежувати його (див. «Селективність»). Типовий повітряний автомат розмикає коротке замикання від 25 до 30 мілісекунд, пропускаючи від одного до двох циклів струму замикання перед розмиканням контактів. Пристрої, які захищені ACB, (трансформатори, шини, інше) повинні витримувати струм короткого замикання протягом певного часу — поки не спрацює ACB.
Час аварійного розмикання
Terasaki розробила перший у світі автоматичний вимикач з обмеженням струму в 1965 році. До цього послідовно з автоматичними вимикачами завжди встановлювалися запобіжники для забезпечення обмеження струму. Звідси й перша назва Terasaki у Великобританії “The No-Fuse Circuit Breaker Company” — «Компанія (з виробництва) автоматичних вимикачів без запобіжників»
Автоматичні вимикачі повинні безпечно переривати максимальний потенційний струм короткого замикання в місці їх розташування в колі. Автоматичний вимикач повинен мати здатність відключення струму короткого замикання вище потенційного можливого струму короткого замикання, який може виникнути в мережі. Зверніть увагу, що вартість автоматичних вимикачів стає нижчою із зменшенням здатності відключення струмів короткого замикання. Потенційний струм короткого замикання визначається такими параметрами, як:
Автоматичні вимикачі повинні безпечно переривати максимальний потенційний струм короткого замикання в місці їх розташування в колі. Автоматичний вимикач повинен мати здатність відключення струму короткого замикання вище потенційного можливого струму короткого замикання, який може виникнути в мережі. Зверніть увагу, що вартість автоматичних вимикачів стає нижчою із зменшенням здатності відключення струмів короткого замикання. Потенційний струм короткого замикання визначається такими параметрами, як:
Визначення допустимого можливого значення струму короткого замикання, що може виникнути в мережі, з урахуванням характеристики трансформатора та імпедансу провідників у всіх точках встановлення вимикачів, дозволить вибрати вимикачі з оптимальною вимикальною здатністю, заощадивши гроші. Команда Terasaki's Application Team надає таку послугу.
Вхідний пристрій до системи низької напруги є першою лінією захисту після трансформатора, він захищає:
Аварійний струм у вихідному колі також може призвести до розмикання вхідного пристрою, вимикаючи живлення всієї системи. Щоб уникнути цього відключення, розробник повинен забезпечити селективність (вибірковість спрацьовування) між вхідним пристроєм і вихідними вимикачами.
Селективність базується на здатності вхідного вимикача витримувати струм короткого замикання без відключення або пошкодження стільки, скільки буде необхідно для спрацювання іншого вимикача, який встановлений безпосередньо для захисту окремого навантаження. Найпростіший спосіб гарантувати селективність без подальших розрахунків — це забезпечити, щоб вхідні вимикачі могли залишатися ввімкненими і витримували максимальний потенційний струм короткого замикання протягом хоча б однієї секунди. Налаштування захисту має включати час затримки в характеристиці короткого замикання.
Типові значення максимального короткочасно витримуваного струму короткого замикання для різних типів автоматичних вимикачів
Підсумовуючи, стає очевидно, чому більшість вхідних пристроїв — це ACB. Те, що всі автоматичні вимикачі АСВ Terasaki можуть вимикати струм короткого замикання, що відповідає рівню максимального струму, який вимикач може тримати протягом 1 секунди (Icw, (1s) = Ics), робить вибір ще простішим. Це означає, що якщо ACB правильно вибраний відповідно до рівня допустимого струму короткого замикання, як описано вище, то він гарантовано забезпечує селективність без подальших перевірок (за умови, що налаштування вставок захисту вимикача правильні).
СВ АЛЬТЕРА є офіційним дистрибутором TERASAKI в Україні.
Для придбання автоматичних вимикачів Terasaki звертайтесь в офіси СВ АЛЬТЕРА.